הסכם ממון ידועים בציבור

הסכם ממון – שירותי נוטריון ברחוב אחד העם 1, בניין לב רחובות, קומה ראשונה משרד 122
ניתן ליצור איתנו קשר גם באיימל: [email protected] או במספר 0515533400

רבים מהזוגות בישראל בוחרים שלא להינשא דרך הרבנות. הסיבות לכך הן רבות ושונות. חלק מהזוגות בוחרים באופן מודע שלא לערב את ארגוני הדת במערכת היחסים הזוגית בינם, חלקם אינם מקבלים אישור להינשא על ידי בתי הדין הדתיים – ייתכן שמדובר בבני זוג שאינם משתייכים לאותה הדת, בני זוג מאותו המין, בני זוג שאחד או שניהם מוכרים על ידי המדינה כיהודים אך אינם מוכרים על ידי הרבנות ככאלו, או בני זוג שיש לגביהם איסורים דתיים מוזרים האוסרים עליהם להינשא כגון כהן וגרושה, אני בני ממזרים עד דור עשירי. תהה הסיבה אשר תהה, כמות הזוגות הבוחרים בחיים יחדיו ללא נישואין היא גדולה.

האם נישואין אזרחיים בחו”ל הם נחשבים תמיד כנישואים על ידי המדינה?

חוקים בינלאומיים מחייבים את מדינת ישראל לרשום זוגות שהתחתנו בנישואים אזרחיים כחוק מחוץ לגבולות ישראל כזוג נשוי. למרות זאת, הקבלה של זוגות אליה כנשואים, בעיקר בזמן גירושין – אינה תמיד ברורה. קחו לדוגמה חתונת זוגות חד מיניים: כאשר זוג חד מיני נישא כחוק בחו”ל בנישואים אזרחיים הוא יירשם במרשם האוכלוסין ובתעודת הזהות כזוג נשוי אבל בזמן גירושין המדינה אינה מכירה למעשה בנישואים אלו וההתייחסות אליהם היא כאל ידועים בציבור.

בישראל קיים חוק יחסי ממון בין בני זוג המסדיר את אופן חלוקת הנכסים בין בני הזוג לאחר פרידה. חוק זה לא יחול על בני זוג מאותו המין, גם אם נישאו כחוק במדינה זרה בנישואים אזרחיים.

מאידך, כדאי לזכור כי זוגות הנישואים בנישואים אזרחיים בחו”ל מתוך בחירה בלבד וללא סרבנות מוסדות הדת בישראל, עדיין יהיו מחויבים להתגרש דרך מוסדות הדת, דבר שעלול לסבך את הפרידה בכל אותם היבטים דתיים מהם הזוג ניסה להימנע מלכתחילה כגון מתן גט, מועד איזון הנכסים, וכדומה.

האפשרות הנוספת היא לנסות ולהתגרש במדינה בה נישאו, על פי התרבות והחוקים הנהוגים בה שעלולים להיות שונים באופן מהותי מאלו המקובלים בישראל. קחו לדוגמה זוג שנישא בנישואין אזרחיים בהולנד ואחד מהם הוא גם אזרח הולנדי כך שהאפשרות להתגרש בהולנד פתוחה בפניהם. חוק חלוקת הנכסים ההולנדי קובע כי כל נכסי בני הזוג שייכים לשניהם באופן שווה, כולל נכסים שהיו באופן מובהק רק של אחד מבני הזוג לפני הנישואין, דבר שלאו דווקא ברור לשני בני הזוג לפני הגירושין.

הסכם הממון שלכם יכול להתחיל ברגע זה 
השאירו פרטים ונחזור אליכם כבר היום

  הסכם הממון שלכם יכול להתחיל ברגע זה 
  השאירו פרטים ונחזור אליכם כבר היום

   על מה חשוב להקפיד בהסכם ממון ידועים בציבור? – תאריכים

   הסכם ממון בין ידועים בציבור הוא הסכם ממון לכל דבר ועניין ודומה מאד במהותו להסכם ממון טרום נישואין או הסכם ממון אחר בין בני זוג. יחד עם זאת, ישנם דגשים מסוימים עליהם חשוב להקפיד בעת עריכת ההסכם על מנת למנוע מחלוקות ודיונים משפטיים ארוכים ומייגעים לאחר מכן, בזמן הפרידה.

   ראשית, נושא הגדרת המועדים חשוב במיוחד. עבור זוגות נשואים, מועד טקס הנישואין וחתימה על הכתובה הוא המועד בו מתחיל שיתוף הנכסים באופן רשמי. כאשר מדובר על זוגות ידועים בציבור הנושא הוא מעורפל ואינו מוגדר דיו. בזמן פרידה עלולות להתעורר מחלוקות מהותיות שנוגעות בדיוק לסוגיה זו. אם לדוגמה נרכש נכס יקר בתחילת הקשר על ידי אחד מבני הזוג – האם מדובר ברכוש משותף או שמדובר ברכוש קודם לקשר שאותו אין לחלק בינם לאחר פרידה? התשובה לשאלה הזו טמונה בתאריך הרשמי בו החל שיתוף הנכסים. במידה ושיתוף הנכסים החל לפני ביצוע הרכישה הרי שיש לחלק את הנכס בין בני הזוג (אלא אם כן בני הזוג החליטו באופן מפורש אחרת בעת ביצוע הסכם ממון ידועים בציבור), במידה והתאריך הקובע לתחילת שיתוף הנכסים בינם הוא מאוחר יותר, הרי שנכס יחשב של אחד מבני הזוג בלבד.

   בניגוד לזוגות נשואים, אין תאריך ברור של טקס החתונה או החתימה על הכתובה המגדיר באופן ברור שאינו משתמע לשתי פנים מה הוא המועד שבו החל שיתוף הנכסים? האם התאריך הוא המעבר למגורים משותפים? או אולי אחרי שהיו בקשר בלעדי במשך חצי שנה ויותר? שנה? אם בני זוג גרו יחד בדירה אחת במשך עשור אך מערכת היחסים בינם לא הייתה זוגית במשך תשע שנים מתוכן – מתי החל השיתוף?

   במסגרת הסכם ממון ידועים בציבור, שאלה זו אינה נותרת פתוחה ונקבעת באופן חד משמעי בהסכם. בדרך זו, במידה ואותו זוג ייפרד, לא יהיה מקום לשאלות כאלו כיוון שניתן להשוות את מועד הרכישה או המכירה למועד שנקבע בהסכם הממון ידועים בציבור.

   מלבד מועד תחילת היחסים השיתופיים, חשוב גם לקבוע מתי ובאלו נסיבות ניתן להגדיר כי הקשר הזוגי ושיתוף הנכסים הסתיימו.  האם כאשר צד אחד הודיע לצד שני שברצונו להיפרד? האם כאשר שני בני הזוג הפסיקו להתגורר באותה הדירה? האם כאשר צד אחד תבע צד שני? על כל הדברים הללו ניתן להחליט במסגרת הסכם ממון ידועים בציבור.

   על מה חשוב להקפיד בהסכם ממון ידועים בציבור? – הגדרה ברורה לכל הנכסים הנוכחיים והעתידיים

   החוק היבש קובע כי נכסים כלשהם שנצברו במהלך הקשר הזוג שייכים לשני בני הזוג, לא משנה על שם מי הם רשומים. החוק גם קובע החרגות לעניין זה כגון מתנות וירושות, פיצויים ורכוש קודם. כאשר מדובר בזוג ידועים בציבור, החוק אינו תופס ויש להגדיר במדויק אילו נכסים יש לגביהם כוונת שיתוף ואיזה לא.

   אם לדוגמה אחד מבני הזוג מקים עסק עצמאי במהלך הזוגיות. עובר בני זוג נשואים שאין להם הסכם ממון קודם, העסק יחולק בין שני בני הזוג שווה בשווה לאחר גירושין. ההבנה היא כי גם אם בן הזוג שאינו בעל העסק לא תרם ישירות לקיומו של העסק, עצם התמיכה וניהול הבית אפשרה למעשה את קיומו ופיתוחו של העסק ולכן מדובר בשותף מלא. כאשר מדובר בזוגות ידועים בציבור הנושא סבוך הרבה יותר כי על בן הזוג שאינו בעל העסק יהיה צורך להוכיח כי הייתה כוונת שיתוף לגבי העסק לפני שיתבע את חלקו בעסק. לחילופין, בני זוג ידועים בציבור יכולים להחליט בינם כי במידה ואחד מבני הזוג פותח עסק נפרד הרי שעסק זה יישאר לחלוטין ברשותו גם במידה ובני הזוג ייפרדו. החלטות מעין אלו חשוב במיוחד לכלול בהסכם ממון ידועים בציבור.

   כאשר בני זוג ידועים בציבור עורכים הסכם ממון בינם, הם יכללו רשימה מוגדרת וברורה של כל נכסיהם – נכסים כספיים, נכסי דלא ניידי, נכסים קודמים לזוגיות, נכסי קריירה (למשל פנסיה, פיצויי פיטורים, קניין רוחני, פיתוח מוניטין מקצועי ועוד). עורך דין או נוטריון המתמחה בתחום יכול לסייע לבני הזוג לכסות באופן מוחלט את כל תחומי הנכסים, בעבר בהווה ובעתיד, שיכולים להיות מתורגמים לנכסים בעלי ערך כספי ולעזור להם לכלול את כולם במסגרת הסכם ממון בין ידועים בציבור. בדרך זו, גם אם בני הזוג יחליטו בסופו של דבר להיפרד, המחלוקות בינם יהיו מינימליות – הרב כבר נקבע ואושר מראש במסגרת הסכם הממון שערכו בניהם.

    

   אישור הסכם ממון בידועים בציבור נעשה על ידי בית המשפט לענייני משפחה. אמנם, קיים תוקף מסוים להסכם גם ללא אישור שכזה מתוקף חוקים הנוגעים להסכמים וחוזים עסקיים אולם על מנת שיהיה בעל תוקף משפטי שיהיה קשה לערער עליו בעת פרידה יש צורך לאשרו גם בבית המשפט לענייני משפחה.

   בשנים האחרונות התעניינות בתחום ידועים בציבור, הפך להיות יותר שכיח בקרב הרבה זוגות שלא מעוניינים בקיום טקס נישואין, או שלא יכולים בגלל הגבלות מבני זוג קודמים. על פי ההגדרה הרווחת, ידועים בציבור הם שני אנשים המקיימים יחסי אישות ומנהלים משק בית משותף. אם כן עולה השאלה – לשם מה נזדקק לייצוג עו”ד ידועים בציבור ? הנה כמה שאלות ותשובות בנושא שיעשו לכם סדר , ביניכם ובין הציבור.

    

   מהי ההגדרה על פי החוק ?

   שמוסמך ומנוסה בדיני משפחה. הסיכוי להיות תקדימיים בעניין הידועים בציבור, הוא גבוה יותר בגלל שעדיין אין חקיקה. ליווי של עו”ד ידועים בציבור במצב שבו אין הסדרה מול החוק יכול למנוע הרבה צרות, כדי שאם ייווצר מצב של פרידה (בדומה לגירושין), תוכלו להיות שקטים ורגועים.

   Call Now Buttonצלצלו עכשיו