הסכם ממון – דוגמאות ומדריך לניסוח מסמך הוגן

הסכם ממון – שירותי נוטריון ברחוב אחד העם 1, בניין לב רחובות, קומה ראשונה משרד 122
ניתן ליצור איתנו קשר גם באיימל: [email protected] או במספר 0515533400

הסכם ממון – דוגמאות ומדריך לניסוח מסמך הוגן

זוגות רבים מתפתים להוריד הסכם ממון זוגי מהאינטרנט מבלי לשלם לעורך דין או נוטריון לערוך חוזה אשר יותאם אישית בדיוק עבורם. לפני שתתפתו לעשות זאת, חשוב לציין כי למרות שישנן דוגמאות להסכמי ממון ברשת, הסכמים אלו הם כמעט תמיד חלקיים, וודאי שאינם מותאמים אישית לבני הזוג שבאים לחתום על ההסכם. לא משנה אם מדובר על הסכם ממון טרום נישואין, הסכם ממון בין ידועים בציבור או הסכם ממון לאחר נישואים – תמיד חשוב לתת לבעל מקצוע מיומן, עורך דין או נוטריון, אשר לא רק מבין ומכיר את התחום אלא הם גם בעלי ניסיון רב בתחום ומכירים כבר את הפינות המסתתרות, הניסוחים המעורפלים או את הנושאים שחייבים לכסות ואינם מכוסים. הדוגמאות שניתן במאמר זה אינם באות להחליף הסכם ממון שנערך על ידי עורך דין או נוטריון אלא רק לתת רעיונות לאיך ניתן לנהל רכוש בחיים זוגיים וכיצד להסדיר את מצב פירוק הזוגיות במסגרת הסכם ממון.

הסכם ממון עם הפרדת רכוש

קחו לדוגמה זוג בו שניהם נמצאים בפרק ב’ של חייהם. לכל אחד מבני הזוג ילדים מקשרים קודמים, קריירה ונכסים והם אינם מעוניינים לשתף אחד את השני ברכוש זה או לאחד נכסי קריירות. בנוסף, בני הזוג היו מעוניינים לשמור על זכויותיהם של הילדים מהקשרים הקודמים לגבי זכויותיהם ברכוש הקודם והמשותף לשני בני הזוג.

לשני הזוג אין ילדים משותפים והם אינם מעוניינים להביא לעולם ילדים משותפים. הם מגדלים ביחד חתול שאימצו לאחר שננטש.

שני בני הזוג החליטו כי הם לא מעוניינים לנהל את רכושם כאילו היה רכוש משותף. הם מעדיפים להמשיך ולהפריד את ענייניהם הכספיים ולהחליט כיצד לנהל את ההוצאות המשותפות במסגרת הסכם ממון עליו יחתמו.

הסכם ממון מסוג זה יגדיר במפורש את כוונותיהם של בני הזוג וכן יקבע תהליכים שיעזרו להם להפריד בין רכוש כל אחד מבני הזוג. לכל אחד מבני הזוג יהיה חשבון נפרד ובנוסף יתחזקו בני הזוג חשבון משותף שישמש להוצאות הבית וגידול החתול. בני הזוג יתחייבו להפריש סכום כסף מסוים מדי חודש לחשבון המשותף, בקיזוז שווי ערך שכירות של בעל הדירה שבה הם מתגוררים. ההכנסות מהקריירות של בני הזוג ילכו לחשבונות הבנק הפרטיים שלהם.

בהסכם ממון מסוג זה יצוין כי נכסי הקריירה של שני בני הזוג מנוהלים בנפרד ואינם רכוש משותף, וכן כל רכוש אחר שאינו נכלל במסגרת החשבון המשותף והחתול אינו רכוש משותף. במקרה של פרידה, מוגדר כי כל אחד יישאר עם נכסי הנדל”ן שהיו ברשותו לפני הנישואין ואשר נרכשו במהלך הנישואין ורשומים על שמו. כמו כן יצוין מי יקבל משמורת על החתול לאחר הפרידה.

הילדים מהקשרים הקודמים יהיו זכאים אך ורק לרכוש בן הזוג שהוא ההורה שלהם ולא לרכושו של בן הזוג השני, למעט חשבון הבנק המשותף שיחולק שווה בשווה בינם.

הסכם הממון שלכם יכול להתחיל ברגע זה 
השאירו פרטים ונחזור אליכם כבר היום

  הסכם הממון שלכם יכול להתחיל ברגע זה 
  השאירו פרטים ונחזור אליכם כבר היום

   הסכם ממון כאשר עסק מעורב

   דוגמה נוספת להסכם ממון היא כאשר לכל אחד משני בני הזוג דירה משלו. בני הזוג מעולם לא נישאו אך הם מוכרים בידועים בציבור. בני הזוג החליטו להתגורר בדירתו של אחד מבני הזוג ולהשכיר את הדירה השנייה. דמי השכירות מהדירה השנייה משמשים את בני הזוג להוצאות השוטפות – תשלום חשבונות, רכישת מצרכי מזון, תשלומי ביטוח ודלק וכדומה.

   במהלך מערכת היחסים בינם, נולד לזוג ילד משותף ובנוסף הם החליטו לפתוח ביחד עם משקיע נוסף עסק למכירת ריהוט יוקרתי שאחד מבני הזוג בונה בעצמו. תפקידו של בן הזוג השני מתמקד בנושאי השיווק והתפעול. במסגרת הסכם ממון בין בני זוג שכאלו ניתן לקבוע לא רק מה יהיה גורל הדירות של בני הזוג לאחר הפרידה ומי יקבל משמורת על הילד וכמה מזונות יפסקו לטובתו אלא גם מה יקרה עם העסק.

   בדוגמה הזו הוסכם במסגרת הסכם הממון כי כל זכויות הקניין הרוחני על הריהוט יהיו שייכות בזמן הזוגיות ולאחריה לבן הזוג שאחראי על בניית הריהוט באמצעות מדגם רשום שיהיה על שמו ועל שמו בלבד – ללא כוונת שיתוף בין שני בני הזוג. במידה ואחד מבני הזוג הודיע לבן הזוג השני בכתב (או בדואל) כי בכוונתו להיפרד, שווי העסק יוערך לתאריך כתיבת ההודעה. במידה ובן הזוג שהחליט על הפרידה הוא מי שאחראי על השיווק והתפעול, בן הזוג שאחראי על בניית וייצור הרהיטים ישלם לבן הזוג השני שליש מערכו של העסק ותוך חודש מיום ההודעה יפסיק בן הזוג שהודיע על הפרידה את עבודתו במסגרת העסק ויאבד גישה למידע או קבלת החלטות. מרגע שקיבל את חלקו בעסק, הוא יאבד כל זיקה ולא יהיה בעל זכות לשום תביעה מהעסק.

   במידה ובן הזוג שהחליט על הפרידה יהיה בונה הריהוט, העסק יישאר ברשותו אולם סכום הפיצוי ומשך התקופה עד להפסקת תקבולים מהעסק ישתנה. הערך הכספי שיקבל בן הזוג השני יהיה שווה לחצי מערך העסק והתקופה עד לאיבוד הזיקה לעסק תוארך לארבעה חודשים.

   לגבי הדירות החליטו בני הזוג כי מכיוון שלכל אחד מבני הזוג דירה משלו וערך הדירות דומה, כל אחד יישאר לאחר פרידה עם הדירה שהייתה ברשותו לפני תחילת הקשר. בנוסף, לבן הזוג המתגורר בדירת בן הזוג השני יינתן חודש למצוא מגורים חליפיים, ללא תלות במי יזם את הפרידה. תשלומי השכירות שהועברו לכיסוי ההוצאות השוטפות מהדירה השנייה יופסקו עם ההחלטה על הפרידה. ההוצאות השוטפות לאחר החלטה ועד ליציאת בן הזוג מהדירה בה התגוררו יתחלקו שווה בשווה בין בני הזוג.

   הוחלט גם כי המשמרות על הילד תהיה משותפת. בני הזוג יתחייבו כי ימשיכו להתגורר באותה השכונה על מנת לאפשר לילד מעבר רגלי בין הבתים. כל אחד מבני הזוג יקבל שבוע שלם עם הילד והשבוע לאחריו יהיה עם בן הזוג השני. כל ערבי פסח יבלה הילד עם משפחתי של אחד מבני הזוג, את כל ערבי ראש השנה יבלה הילד עם משפחתו של בן הזוג השני. במידה וחד ההורים ירצה לעבור להתגורר בחו”ל יהיה עליו לקבל הסכמה מפורשת מבן הזוג השני כאשר הילד יישאר במשמורת יחידה של ההורה שנותר בארץ.

   הסכם ממון – דוגמה לעדכון

   בני זוג חתמו על הסכם ממון טרום נישואין. במסגרת הסכם זה הם פירטו כי לאחד מבני הזוג דירה בבעלות קודמת אשר תישאר ברשותו גם אם בני הזוג ייפרדו ולמרות כי שניהם מתכוונים לחיות בדירה במהלך נישואיהם.

   כמה שנים לאחר מכן החליטו בני הזוג לרכוש דירה נוספת להשקעה. מצבם הכלכלי של בני הזוג לא היה דומה לפני הנישואים וכושר השתכרותם אף הוא היה שונה. אחד מבני הזוג השקיע כ-75 מערך הדירה (בהון עצמי קודם ובתשלום דמי המשכנתא) ואילו השני השקיע את 25 האחוזים הנותרים. הם החליטו כי הדירה תהיה רשומה על שם שנהם בטאבו כאשר יחסי ההשקעה יבואו לידי ביטוי גם בטאבו.

   במסגרת עדכון הסכם ממון לאחר הנישואים הם קבעו כי 75% מהדירה יישארו בבעלות בן הזוג שהשקיע יותר בדירה ו25% מהבעלות תהיה של בן הזוג השני. בנוסף, הם החליטו כי במידה וייפרדו, הדירה תישאר בבעלותם המשותפת ותושכר במידת הניתן. דמי השכירות יחולקו בינם בהתאם ליחס הבעלות על הדירה.

   Call Now Buttonצלצלו עכשיו